Zamknij
Kod produktu Nazwa Producent

Baza wiedzy

Fenomen Synergy H1

14 października 2021

Synergy H1 to na chwilę obecną najchętniej wybierany czytnik wielodetekcyjny z oferty BioTek Instuments na świecie. Podobnie wygląda również sytuacja w Polsce, gdzie Użytkownicy pracujący w jednostkach naukowych coraz chętniej decydują się na zakup takiego urządzenia. Nie ma w tym nic dziwnego – Synergy H1 to maszyna, która sprosta wielu aplikacjom: od prostej ELISy, przez pomiary luminescencji, a kończąc na pomiarach polaryzacji fluorescencji i testach komórkowych w kontrolowanej atmosferze. Co zatem otrzymujemy decydując się na zakup czytnika z rodziny Synergy H1.

Po pierwsze – monochromatory

Synergy H1 w swojej standardowej wersji posiada zarówno monochromatory do pomiaru absorbancji (działający w zakresie 230-999nm) jak i fluorescencji (standardowo 250-700nm). Taki układ pozwala na wszechstronną pracę w różnych stosunkowo standardowych aplikacjach. Dzięki temu nie musimy martwić się czy mamy odpowiednie filtry interferencyjne zainstalowane w urządzeniu, kupować kolejne filtry czy też samodzielnie podmieniać filtry w urządzeniu pomiędzy pomiarami w różnych aplikacjach. Czułość monochromatorów w zupełności wystarczy do standardowych testów wykorzystujących pomiar intensywności fluorescencji.
Dla bardziej wymagających BioTek przygotował konfiguracje Synergy H1 posiadającej monochromator o regulowanej szerokości szczeliny. Dzięki regulacji w  zakresie 9-50nm mamy możliwość dostosowania szerokości pasma wzbudzenia lub też odczytywanego pasma emisji, co pozwoli nam np. na uzyskanie bardziej selektywnych wyników.

Po drugie – moduł filtrowy i technologia hybrydowa

Prócz monochromatorów do pomiaru fluorescencji czytniki Synergy H1 mogą być wyposażone w moduł filtrowy do pomiaru fluorescencji i luminescencji z góry płytki. Moduł ten wbudowany jest w ramach technologii hybrydowej, a więc posiada swój oddzielny fotopowielacz, do którego sygnał trafia bezpośrednio. Jest on czulszy od układu opartego o monochromatory i niezbędny w takich technikach jak np. polaryzacja fluorescencji. Przydaje się również w chwili, gdy sygnał emitowany przez próbkę jest niższy niż czułość monochromatorów, a potrzebujemy zmierzyć intensywność fluorescencji. Dzięki temu w jednym urządzeniu możemy mieć zarówno układ bardzo wszechstronny (monochromatory) jak i specjalistyczny (filtry).

Po trzecie – dozowanie i kontrola składu atmosfery

Każdy czytnik Synergy H1 przystosowany jest do podłączenia dwukanałowego dyspensera. Dyspenser ten pozwala na dozowanie bezpośrednio do dołka płytki niewielkich objętości wybranej substancji i po zadozowaniu wykonanie pomiaru. Pozwala to na działanie szybsze i bardziej powtarzalne, gdyż nie musimy w trakcie pomiaru wyciągać płytki by dodać do dołków np. badany czynnik, którego wpływ weryfikujemy. Fakt, iż dyspenser jest dwukanałowy pozwala nam na użycie jednocześnie dwóch różnych substancji.

Część czytników Synergy H1 posiada przyłącze do kontrolera składu atmosfery. Opracowany przez BioTek Instruments kontroler pozwala na manipulację poziomem dwutlenku węgla w zakresie 0-20% i tlenu w zakresie 1-19% w komorze pomiarowej. Umożliwia nam tym samym prowadzenie dłuższych pomiarów kinetycznych z wykorzystaniem żywych komórek lub badanie wpływu np. hipoksji. Istotne jest to, że o ile np. moduł filtrowy jesteśmy w stanie dobudować do każdego posiadanego czytnika Synergy H1, o tyle przyłącze do kontrolera składu atmosfery może być zainstalowane tylko na etapie produkcji. Warto dlatego od razu kupić czytnik z takim przyłączem, nawet jeśli nie planujemy takich badań w najbliższym czasie