Zamknij
Kod produktu Nazwa Producent

Baza wiedzy

Końcówki CAPP

17 stycznia 2024

Pracując w laboratorium korzystamy z wielu różnych urządzeń, materiałów zużywalnych i odczynników. O ile kupując duże urządzenia jak czytniki czy mikroskopy oraz specjalistyczne plastiki czy odczynniki praktycznie każdy przykłada dużą wagę do wyboru odpowiednich produktów, o tyle do pewnej grupy produktowej wciąż wielu użytkowników podchodzi mniej skrupulatnie. Mowa tutaj o… końcówkach do pipet automatycznych.

Końcówki do pipet – mniejsze, większe, przeźroczyste, żółte, niebieskie lub bezbarwne. Zna je każdy kto choć raz pracował w laboratorium biotechnologicznym. Niezależnie od tego czy zajmujemy się biologią molekularną, ELISA, mikroskopią czy mikrobiologią to korzystamy z pipet automatycznych i końcówek do nich.

Mimo ich powszechności, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniej końcówki do metody z jaką pracujemy.

Po pierwsze, dobieramy końcówki o odpowiedniej pojemności, w zależności od tego, z jaka pipeta pracujemy.

Po drugie, powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy końcówek z filtrem, czy bez filtra. Wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka czystość oraz istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia próbki zalecanym czy wręcz wymaganym jest stosowanie końcówek z filtrem.

Po trzecie niskoretencyjność. Końcówki do pipet występują w formie standardowej oraz niskoretencyjnej. Końcówki niskoretencyjne charakteryzują się tym, że wewnętrzna powierzchnia końcówki wykazuje właściwości hydrofobowe, przez co płyn znajdujący się w niej łatwiej ją opuszcza. Pipetowanie jest dzięki temu dokładniejsze. Wszędzie tam gdzie pracujemy z niewielkimi objętościami (do 200 mikrolitrów) zalecanym jest by stosować końcówki niskoretencyjne.

Po czwarte – sposób pakowania. Tutaj w zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy zdecydować się na worki, reloady czy gotowe racki oraz końcówki w wersji sterylnej lub niesterylnej.

Po piąte – jakość. Jakość wykonania końcówki oraz powtarzalność procesów produkcyjnych będzie miała bezpośredni wpływ na nasze badania. Dlatego stosujemy końcówki sprawdzonych firm, które zagwarantują nam poprawność naszych oznaczeń.

Dlatego też firma BIOKOM zachęca do zapoznania się z oferta końcówek do pipet automatycznych marki CAPP. W naszej ofercie znajdziesz końcówki w różnych formatach, pasujących do większości pipet automatycznych dostępnych na polskim rynku.