Zamknij
Kod produktu Nazwa Producent

Baza wiedzy

Jak wybrać czytnik wielodetekcyjny

16 czerwca 2021

Czytniki wielodetekcyjne zdetronizowały proste czytniki filtrowe i spektrofotometry mikropłytkowe, które coraz rzadziej kupowane są jako podstawowe urządzenia pomiarowe w laboratoriach badawczych. Rozwój innych technik pomiarowych opartych o luminescencję i fluorescencję, upowszechnienie płytek 384-dołkowych oraz inne czynniki spowodowały, że naukowcy coraz częściej decydują się na zakup urządzenia wielodetekcyjnego.

Decyzja o zakupie takiego czytnika nie jest łatwa. Nie tylko dlatego, że taki zakup związany jest ze znacznym wydatkiem, ale również dlatego, że wybierając urządzenie musimy zdecydować nie tylko z jakich opcji chcemy korzystać obecnie, ale też w przyszłości. Jak zatem wybrać najlepsze dla siebie urządzenie?

Jakie mamy typy czytników?

W przypadku oferty BioTek Instruments Inc. mamy tak naprawdę trzy rodzaje urządzeń – czytniki wielodetekcyjne, wielodetekcyjne czytniki hybrydowe oraz czytniki wielodetekcyjne z możliwością obrazowania.

Czytniki wielodetekcyjne

Urządzenia te skierowane są do osób ze skromniejszym budżetem, ale szukających urządzeń o możliwie szerokich możliwościach. Czytniki te będą posiadały możliwość pomiaru absorbancji opartą o monochromator oraz układ pomiaru luminescencji i fluorescencji oparty o moduł filtrowy. Mogą również posiadać wbudowany inkubator i możliwość podłączenia dwukanałowego dyspensera (Synergy HTX) lub też ekran dotykowy (Synergy LX). Sprawdzą się w większości laboratoriów badawczych, w których nie wykonuje się oznaczeń np. w oparciu o polaryzację fluorescencji.

Czytniki hybrydowe

Czytniki te mogą wykorzystywać technologię hybrydową opatentowaną przez BioTek (więcej o technologii hybrydowej można przeczytać tutaj i są to urządzenia dla osób dysponujących większym budżetem niż w przypadku modelu Synergy HTX i Synergy LX oraz posiadających większej wymagania względem kupowanego urządzenia. Przykładowo czytnik Synergy H1 może być wyposażony w kontroler składu atmosfery i dwukanałowy dyspenser, pozwalając nam na np. kinetyczne pomiary fluorescencji w oparciu o monochromator oraz na wykorzystanie modułu filtrowego do pomiarów TRF. Z kolei Synergy Neo2 może posiadać laser do techniki ALPHA oraz laser do TRF.

Czytniki z funkcją obrazowania

Do tego typu czytników zaliczyć będzie można wszystkiego urządzenia linii Cytation. Urządzenia te łączą w sobie możliwości hybrydowego czytnika wielodetekcyjnego oraz mikroskopu. Jeśli szukamy urządzenia o najszerszych możliwościach to warto rozważyć zakup takiego czytnika. Dzięki temu prócz możliwości odczytu będziemy posiadali również możliwość obrazowania, co znacznie zwiększy zakres naszych możliwości aplikacyjnych.

Możliwość rozbudowy

Prawie zawsze istnieje możliwość rozbudowy kupionego czytnika o inne moduły. Dzięki temu nawet jeśli na daną chwilę nie możemy pozwolić sobie na zakup urządzenia w wyższej konfiguracji to nie znaczy, że musimy rezygnować z zakupu. Przykładowo Synergy LX może być kupiony jako czytnik z możliwością odczytu samej absorbancji i rozbudowany w przyszłości o moduł do pomiaru fluorescencji i luminescencji. Decydując się na zakup Synergy H1 bez modułu filtrowego nie zamykamy sobie drogi do jego posiadania – moduł ten może być dobudowany w przyszłości. Urządzenia z linii Cytation również możemy kupić jako sam czytnik lub mikroskop i rozbudować je o dodatkowy moduł w przyszłości. Rozwiązanie to jednak ma swoje ograniczenia bo nie zawsze mamy taką możliwość (np. nie można rozbudować Synergy H1 o przyłącza do kontrolera gazów).

Stając przed wyborem czytnika wielodetekcyjnego warto dobrze przemyśleć zakup oraz co równie istotne skonsultować swój wybór. Dlatego też wszystkich zainteresowanych kupnem takiego urządzenia zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.