Technologia hybrydowa

16 Czerwca 2021 (Ostatnia aktualizacja 22.10.2024)

Decydując się na zakup czytnika wielodetekcyjnego musimy dokonać kilku wyborów. Jednym z nich jest wybór technologii pomiaru fluorescencji. W zależności od charakteru naszej pracy bardziej odpowiedni będzie układ oparty o monochromator lub o filtry. Przykładowo jeśli pracujemy z wieloma różnymi barwnikami i możliwość swobodnego wyboru długości fal emisji i wzbudzenia jest dla nas ważniejsza niż czułość pomiaru to lepszym wyborem będzie monochromator. W przypadku zaś kiedy stosujemy techniki wymagające dużej czułości lub bardzo specyficzne jak TRF czy polaryzacja fluorescencji to wtedy nic nie zastąpi układu filtrowego. Co jednak w sytuacji kiedy okazuje się, że potrzebny nam jest zarówno układ oparty o monochromator jak i taki, który jest oparty o filtry? Czy musimy wtedy mieć dwa różne urządzenia?

Na szczęście nie! A to dzięki stworzonej przez BioTek i opatentowanej technologii hybrydowej, która pozwala by w jednym urządzeniu, bez strat dla parametrów układów pomiarowych, znajdowały się zarówno monochromatory, jak i układ filtrowy.

Na czym to polega?

W czytnikach wykorzystujących technologię hybrydową znajdują się dwa oddzielne układy do pomiaru fluorescencji i luminescencji.

Pierwszy z nich to moduł oparty o monochromatory. Dzięki takiej konstrukcji mamy możliwość dowolnego ustawiania długości fal emisji i wzbudzenia co umożliwia nam pracę z wieloma różnymi barwnikami fluorescencyjnymi. Układy oparte o monochromator charakteryzują się mniejszą czułością niż filtrowe, ale jest to czułość w zupełności wystarczająca do pomiarów intensywności fluorescencji i pracy np. z gotowymi zestawami. Co ważne, moduł ten umożliwia wykonywanie pomiarów zarówno z góry jak i z dołu płytki.

Drugim układem jest układ filtrowy. Ten umożliwia pomiar tylko z góry płytki i posiada swój własny, oddzielny fotopowielacz. Światło do niego trafia bezpośrednio przez filtry, dzięki czemu sygnał jest praktycznie bezstratny, a sam układ charakteryzuje się o wiele wyższą czułością. Nie jest tak wszechstronny pod względem wyboru długości fal wzbudzenia i emisji, gdyż ograniczają nas filtry, ale biorąc pod uwagę jego przeznaczenie nie jest to wielka wada. Układ filtrowy stosujemy bowiem w momencie kiedy układ oparty o monochromator wykazuje się zbyt niską czułością (co zdarza się bardzo rzadko) oraz przede wszystkim w bardziej zaawansowanych technikach jak TRF czy polaryzacja fluorescencji.

Technologia hybrydowa wykorzystywana jest w czytnikach Synergy H1, Synergy Neo2 oraz Cytation 5. Jeśli nasze potrzeby badawcze mogą wymagać układu hybrydowego to warto zdecydować się na któreś z powyższych urządzeń.

Czytniki hybrydowe

 

To może Cię zainteresować...

LogPhase – czytnik dla mikrobiologa
LogPhase – czytnik dla mikrobiologa

LogPhase – czytnik dla mikrobiologa

Wykorzystanie mikroorganizmów leży u podstaw przemysłu biotechnologicznego. Niezależnie od tego czy mowa jest o produkcji żywności, leków, alternatywnych tworzyw syntetycznych czy biopaliw, to niezbędne jest badanie tempa i charakterystyki wzrostu drobnoustrojów.

CRISPR/Cas9 – historia, zastosowania i nowe metody syntezy ssDNA
CRISPR/Cas9 – historia, zastosowania i nowe metody syntezy ssDNA

CRISPR/Cas9 – historia, zastosowania i nowe metody syntezy ssDNA

Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna zostały w 2020 roku uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rozwój metody CRISPR/Cas9, nazywanej potocznie precyzyjnymi nożyczkami genetycznymi. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie wielu badaczy oraz jednostek naukowych na całym Świecie tym niezwykle precyzyjny narzędziem do edycji genów sięga późnych lat 80 tych XX wieku.

In-Fusion® prawdziwy kombajn w Twoim Laboratorium!
In-Fusion® prawdziwy kombajn w Twoim Laboratorium!

In-Fusion® prawdziwy kombajn w Twoim Laboratorium!

Prężny rozwój technik genetyki, biofizyki i biochemii przypadający na lata 70 XX w., pozwolił na powstaje nowej dyscypliny badawczej zwanej biologią molekularną. Jedną z technik, która zrewolucjonizowała pracę z materiałem genetycznym była opracowana w 1973 roku pierwsza metoda łączenia sek...

Zobacz wszystkie