Filtry czy monochromator?
14 Maja 2021 (Ostatnia aktualizacja 22.10.2024)
Pomiary absorbancji stanowią podstawę wielu technik badawczych stosowanych w laboratoriach biologicznych. Upowszechnienie używania płytek wielodołkowych sprawiło, że klasyczne spektrofotometry kuwetowe ustąpiły pola znacznie wygodniejszym w użyciu czytnikom mikropłytkowym. Decydując się na zakup czytnika absorbancji stajemy przed wyborem między dwoma typami układów pomiarowych – układem filtrowym i układem opartym o monochromator.
Czytniki filtrowe
Układ pomiarowy w tego typu urządzeniach oparty jest o filtry interferencyjne. Filtr przepuszcza światło o konkretnej długości fali, dzięki czemu możemy dokonać pomiaru z użyciem fali odpowiedniej dla danej aplikacji. Chcąc skorzystać z danej długości fali światła potrzebujemy odpowiedniego filtra, a brak takowego w naszym egzemplarzu wymaga dokupienia go. Standardowo czytniki filtrowe wyposażane są w filtry o długościach 405nm, 450nm oraz filtr o długości z zakresu 620-650nm. Spowodowane jest to tym, że czytniki te najczęściej są wykorzystywane do pomiarów komercyjnie dostępnych, gotowych zestawów ELISA, które wymagają pomiaru przy wyżej wymienionych długościach. Niektórzy producenci (w tym BioTek Instruments Inc.) oferują również możliwość zakupu filtrów o innych długościach pozwalających na pracę w innych aplikacjach (np. filtr 570nm do pomiarów BCA).
Czytniki oparte o monochromator
Czytniki oparte o monochromator w przeciwieństwie do czytników filtrowych pozwalają na pracę z całym spektrum długości fal światła, a nie jedynie z wybranymi długościami. Zakres długości pracy monochromatora obejmuje zazwyczaj nie tylko zakres światła widzialnego, ale również UV i podczerwień. Poprzez swoją konstrukcję monochromator umożliwia wybór dowolnej długości ze swojego zakresu pracy (przykładowo w spektrofotometrze EPOCH możemy pracować na każdej długości fali między 200 a 999nm ze skokiem co jeden nanometr). Dzięki temu raz kupione urządzenie nie wymaga dokupywania filtrów celem poszerzenia możliwości pomiarowych i pozwala nam na pracę z większą ilości aplikacji np. umożliwiając wykonanie skanu spektralnego widma.
Jakie urządzenie wybrać?
Jeśli naszym głównym celem jest wykonywania komercyjnie dostępnych, gotowych zestawów ELISA to czytnik filtrowy będzie urządzeniem w zupełności wystarczającym. Będąc również tańszym urządzeniem stanowi rozwiązanie dla Użytkowników z mniejszym budżetem, a poprzez zakup dodatkowych filtrów zyskujemy możliwość stopniowego poszerzania możliwości pomiarowych.
Jeśli zaś dysponujemy trochę zasobami finansowymi, chcemy mieć możliwość wykonywania skanów spektralnych widma, pracujemy ze kwasami nukleinowymi i białkami, które wymagają pomiarów zakresie UV, a gotowe zestaw ELISA stanowią tylko część naszej pracy to warto zainwestować w czytnik mikropłytkowy oparty o monochromator.