Zamknij
Kod produktu Nazwa Producent

Baza wiedzy

Technologia hybrydowa

16 czerwca 2021

Decydując się na zakup czytnika wielodetekcyjnego musimy dokonać kilku wyborów. Jednym z nich jest wybór technologii pomiaru fluorescencji. W zależności od charakteru naszej pracy bardziej odpowiedni będzie układ oparty o monochromator lub o filtry. Przykładowo jeśli pracujemy z wieloma różnymi barwnikami i możliwość swobodnego wyboru długości fal emisji i wzbudzenia jest dla nas ważniejsza niż czułość pomiaru to lepszym wyborem będzie monochromator. W przypadku zaś kiedy stosujemy techniki wymagające dużej czułości lub bardzo specyficzne jak TRF czy polaryzacja fluorescencji to wtedy nic nie zastąpi układu filtrowego. Co jednak w sytuacji kiedy okazuje się, że potrzebny nam jest zarówno układ oparty o monochromator jak i taki, który jest oparty o filtry? Czy musimy wtedy mieć dwa różne urządzenia?

Na szczęście nie! A to dzięki stworzonej przez BioTek i opatentowanej technologii hybrydowej, która pozwala by w jednym urządzeniu, bez strat dla parametrów układów pomiarowych, znajdowały się zarówno monochromatory, jak i układ filtrowy.

Na czym to polega?

W czytnikach wykorzystujących technologię hybrydową znajdują się dwa oddzielne układy do pomiaru fluorescencji i luminescencji.

Pierwszy z nich to moduł oparty o monochromatory. Dzięki takiej konstrukcji mamy możliwość dowolnego ustawiania długości fal emisji i wzbudzenia co umożliwia nam pracę z wieloma różnymi barwnikami fluorescencyjnymi. Układy oparte o monochromator charakteryzują się mniejszą czułością niż filtrowe, ale jest to czułość w zupełności wystarczająca do pomiarów intensywności fluorescencji i pracy np. z gotowymi zestawami. Co ważne, moduł ten umożliwia wykonywanie pomiarów zarówno z góry jak i z dołu płytki.

Drugim układem jest układ filtrowy. Ten umożliwia pomiar tylko z góry płytki i posiada swój własny, oddzielny fotopowielacz. Światło do niego trafia bezpośrednio przez filtry, dzięki czemu sygnał jest praktycznie bezstratny, a sam układ charakteryzuje się o wiele wyższą czułością. Nie jest tak wszechstronny pod względem wyboru długości fal wzbudzenia i emisji, gdyż ograniczają nas filtry, ale biorąc pod uwagę jego przeznaczenie nie jest to wielka wada. Układ filtrowy stosujemy bowiem w momencie kiedy układ oparty o monochromator wykazuje się zbyt niską czułością (co zdarza się bardzo rzadko) oraz przede wszystkim w bardziej zaawansowanych technikach jak TRF czy polaryzacja fluorescencji.

Technologia hybrydowa wykorzystywana jest w czytnikach Synergy H1, Synergy Neo2 oraz Cytation 5. Jeśli nasze potrzeby badawcze mogą wymagać układu hybrydowego to warto zdecydować się na któreś z powyższych urządzeń.

Czytniki hybrydowe