Zamknij
Kod produktu Nazwa Producent

Baza wiedzy

Gen5 – obrazowanie

12 maja 2021

Posiadanie samego mikroskopu nie jest wystarczające to tego, by móc w pełni korzystać z jego możliwości. Niezbędnym jest stosowne oprogramowanie, które nie tylko pozwoli nie tylko wykonać wysokiej jakości zdjęcia, ale również umożliwi nam ich analizę.
Firma BioTek tworząc swoje urządzenia przeznaczone do obrazowania stworzyła nowe wersje oprogramowania Gen5, które pozwalają w pełni wykorzystać urządzenia z rodzin Cytation i Lionheart.
Gen5 Image Prime i Gen5 Image Plus to intuicyjne oprogramowanie, bazujące na lubianych przez Użytkowników rozwiązaniach z wersji programu przeznaczonej do odczytu. Programy pozwalają na obrazowanie w trybie manualnym oraz przygotowanie eksperymentów automatycznych (kinetycznych) jak i analizę i obróbkę uzyskanych wyników, zaś działanie w myśl stworzonej przez BioTek idei Augmented Microscopy, gdzie w jednym programie płynnie przechodzimy od wykonania obrazu, przez jego procesowanie, analizę i uzyskanie gotowych do publikacji wyników, pozwoli nam na szybką i przyjemną pracę z aplikacjami wymagającymi obrazowania.
Gen5 w wersji do obrazowania pozwala przygotować obraz do jego analizy. Dzięki temu możemy lepiej wyeksponować interesujące nas obiekty, co umożliwi programowani ich analizę. Algorytm toczącej się kuli wykorzystany przy funkcji redukcji tła pozwala nam łatwiej poradzić sobie z problemem nadmiernego tła również w sytuacji, kiedy jest ono nierówne między różnymi obszarami obrazu

Szybka analiza komórkowa pozwala w prosty sposób na uzyskanie podstawowych informacji i o obserwowanych komórkach

Analiza subpopulacji komórek umożliwia nam rozróżnienie i liczbową analizę różnych typów komórek

Przy pomocy funkcji montażu możemy stworzyć wysokiej jakości pojedyncze zdjęcie. Gen5 umożliwia stworzenie zdjęcia z nawet 2000 pojedynczych obrazów.

Funkcja obrazowanie kinetycznego umożliwia przygotowanie eksperymentu z obrazowaniem w czasie, czego efektem może być materiał wideo. Opcja ta przydatna jest w wielu aplikacjach m.in. w eksperymentach z analizą gojenia ran.

Funkcja podwójnego maskowania dostępna w programie Gen5 Image Prime umożliwia nam chociażby analizę obszaru cytoplazmatycznego komórek. Zaimplementowane algorytmy pozwalają na rozdzielenie komórek stykających się oraz na wyznaczenie dokładnych granic komórek.

Gen5 w wersji do obrazowania występuje w dwóch wersjach – Gen5 Image Plus i Gen5 Image Prime, które różnią się możliwościami.

Gen5 Image Plus zawiera w sobie:

  • Narzędzia do procesowania obrazu: wygładzanie tła, dekonwolucja, cyfrowy kontrast fazowy
  • Narzędzia do tworzenia materiałów wideo, możliwość nanoszenia adnotacji na obrazy i wykresy
  • Narzędzia do analizy komórkowej z jedną maską (np. wielkość obiektu, kształt, powierzchnia, kulistość, intensywność fluorescencji)
  • Narzędzia do analizy subpopulacji komórek, które odznaczają się wybranymi cechami (np. wielkość, kształt, intensywność fluorescencji)

Gen5 Image Prime zawiera w sobie wszystkie opcje posiadane przez Gen5 Image Plus oraz:

  • Zaawansowane narzędzia do analizy obrazy wykorzystujące podwójne maskowanie (np. analiza sygnały cytoplazmatycznego, analiza translokacji sygnału)
  • Zaawansowane narzędzia optymalizacji analizy komórkowej
  • Scatterploty i histogramy do bramkowania danych komórkowych
  • Opcję rozbudowy o moduł spot-counting, umożliwiający analizę obiektów wewnątrzkomórkowych m.in. mitochondriów

Zarówno Gen5 Image Prime i Gen5 Image Plus występują w wersji Secure – w wersji tej możliwe jest tworzenie kont dla poszczególnych Użytkowników, każde z różnymi poziomami uprawnień.